MIŁOŚCI  CHOPINA

MIŁOŚCI CHOPINA

reżyseria

Andrzej Ferenc


twórcy

Występują -

Aleksandra Radwan

Iwona Rulewicz

Przemysław Wyszyński

studenci Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina

Scenografia -

Marta Kozera

Jana Łączyńska

inne daty

opis

Lato w pełni. Do Warszawy przyjeżdzają  turyści pragnącyc zwiedzić i poznać nasze miasto – jego historię, kulturę, ważne miejsca. Wśród przybyszów nie braknie też miłośników muzyki i teatru. Niestety, większość scen dramatycznych i muzycznych zawiesza działalność w tym czasie.

Dla odwiedzających stolicę Teatr Scena – nowa placówka na mapie teatralnej Warszawy – przygotował taką oto, niezwykłą propozycję:

„Miłości Chopina” to spektakl skomponowany z listów Fryderyka do ukochanych i bliskich mu osób, a także z listów, które od nich otrzymywał.

Chopin był nie tylko wybitnym pianistą – miał również talent literacki. Listy, w których opisuje zdarzenia, myśli, uczucia i tęsknoty, są cennym źródłem wiedzy o jego życiu, niezwykłej wrażliwości i o relacjach z osobami, z którymi korespondował. Nie wszyscy wiedzą, że Fryderyk miał ogromne poczucie humoru i dystans do samego siebie. I właśnie takiego Chopina owe listy nam odkrywają.

Spektakl składa się z fragmentów korespondencji do matki – Justyny Krzyżanowskiej, a także do Marii i Teresy Wodzińskich, Tytusa Woyciechowskiego i George Sand. Jest udramatyzowaną opowieścią o najważniejszych kobietach w życiu Chopina i o jego do nich uczuciach.

Scenariusz przedstawienia stworzył Andrzej Ferenc, reżyser i dyrektor Teatru Scena. Kilkanaście lat temu sam wcielił się w postać głównego bohatera tego spektaklu, odnosząc sukces na scenach wielu polskich miast i w większości polskich placówek dyplomatycznych w Europie.

W „Miłościach Chopina” – obok zawodowych aktorów: Emilii Korsak, Aleksandry Radwan, Iwony Rulewicz, Anny Szczerbińskiej, Przemysława Wyszyńskiego i Macieja Zuchowicza – występują także młodzi pianiści, absolwenci warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego. Przedstawienie jest więc nie tylko koncertem gry aktorskiej, ale również koncertem chopinowskim.

Zapraszamy serdecznie!


Linki do recenzji spektaklu i do wywiadu udzielonego przez dyrektora Teatru Scena – Andrzeja Ferenca.

http://www.teatrdlawas.pl/artykuly/1121-na-urodziny-fryderyka-o-pulsie-jego-uczuc-na-deskach-teatru-scena

http://teatralna-warszawa.blogspot.com/#!/2017/03/na-urodziny-fryderyka-o-pulsie-jego.html

http://warszawa.onet.pl/scena-nowy-teatr-w-warszawie/5ngycg

http://www.poludnie.com.pl/kultura/item/1048-teatr-scena-w-domu-literatury

Teatr Scena, Dom Literatury, Krakowskie Przedmieście 87/89